Monday, 18 August 2008

Lunatic Professor Conquers the Castle

-
Tidying up yesterday and still alive. That´s a good news. No killing by a furious duster, no bloodshed by a washing machine, no liquidation by a dishwasher. A bad news is that tomorrow I am going to hoover so I am going to use very precarious machine... I have to be brave....wish me luck. If there is no post tomorrow, you would know what happens....
-
I am still sleeping in my couch. I will solve this problem the following day. As I still haven´t any new shelving, more space around anywhere, I am going to cancel my "china shelf". I´ve had to acknowledge myself I am not a "china or glasswork shelf" girl. I´ve realised today that I am probably a sort of "lunatic professor" girl.
I love plants, but there is no single one around me because everything dies here (usually forget to water them regularly). Mother of friend of mine, very nice and I-have-thousands-healthy-wonderful-plants-everywhere lady, told me she was the same as a young girl. And promised me It would change when I get older. So I am still waiting and from time to time I buy some flowers (and put them to the vase) to add some more oxygen into my rooms.
My girlfriends have thousands of tiny girlish things in their flats. As cute pillows with cute pictures on them, teddies on the bed, and shelves full of well-organised, always-shining glassworks (glasses for wine, champagne, glass bowls) or pink china of different shapes. I like those things. Even my mum collects little bells (metal bells, china bells, wooden bells, etc.) and they are wonderfully exhibited behind a glass in a cupboard.
I like them but have no teddies (and don´t even ever need any), my pillows are big and fluffy but you would´n find any cute picture of an animal or whatever on them as my favourite colour is burgundy... And since tomorrow even my china shelf will disappear. It won´t be so big loss. I have just four china cups and a pot on two small shelves (to prove I am definitely cute, nice, and very girlish girl).
So I will move them to the kitchen and start to be officially the "lunatic professor" girl. If you come to my rooms and look around, there will be books (and papers - you know, those important or useful in the future things) everywhere. Must say, I am looking forward to it:-)
---
Camera Critters have reminded me funny comics by Fred Wagner called Animal Crackers. You can find them here . Be sure you check the older posts there in archive (right side of the Animal Crackers comic). Love the lions family:-)
-

6 comments:

Peťa said...

Mám několik otázek... zaprvé, jak správně přeložit "lunatic professor" girl :-), za druhé, ty jsi se přestěhovala nebo jenom uklízíš?? a za třetí, co je špatného na knihách a papírech everywhere.. já to mám taky tak :-). Zatím zdravím a napjatě čekám na odpovědi.

Namnet said...

1) Když se řekne šílený profesor, tak si vždycky představím někoho s naprosto šíleným účesem (to se mě snad ještě netýká:-), v místnosti, kde jsou všude knihy, papíry a relativně chaos:-) Žádné živé kytičky, různé ozdůbky, dekorace, plyšáčci, a jiné "dívčí" věcičky. Já si pracně udržovala ty své dvě jediné poličky s porcelánem, jenže místa málo, příliš mnoho knih všude... takže prostě musí pryč. A už nebudu mít nikde nic "dívčího":-) Znáš to, někam přijdeš a někdy prostě na sto procent poznáš, jestli je to holčičí, nebo klučičí území. Ode dneška jsou mé pokoje oficiálně neholčičí:-)
2) Jenom uklízím. I když u mě uklízení je skoro takové menší stěhování:-) Tenhle příspěvek navazuje na ten předminulý.
3) Vůůůůbec nic:-) Jsem ráda, že v tom nejsem sama:-) Jenže už to trošku začalo překračovat meze únosnosti... by to chtělo větší byt, nejlépe tak 10+1 - 9 pokojů knížky a všechny ty "věci", 1 pokoj pro mě:-) A nebo skladiště!:-)

Webradio said...

Hello !

Do you speak french or english ???

Namnet said...

To webradio: I can speak English, as you can see on my blog (hope it is understandable) so welcome:-)

Usually if somebody post a comment in Czech, I answer in Czech as well. I don´t want to discriminate anyone or make them uncomfortable by a language:-)

Webradio said...

Thank you for your answer. My son was going at Plzen, in 2006...

Namnet said...

I hope he liked his journey:-) and enjoying Czech beer being in Plzeň (almost a synonym for the beer):-)